מחלקה פסיכוגריאטרית

גם כאשר האדם מבוגר בגילו, עדיין יתכנו בעיות ומכאובים נפשיים אשר יקשו על ההתנהלות היומיומית השגרתית. כאשר קשיש מגיע אל גילאים מבוגרים, הקשיים הנפשיים אשר הוא חווה יכולים להוות מכשולים מהותיים לתפקודו, יכולתו להתמודד עם סיטואציות חברתיות שונות, ואף יכולתו להתמודד באופן אישי עם המתחולל בקרבו. פסיכוגריאטריה למעשה מתמקדת בבעיות נפשיות ואישיותיות המופיעות באופן ייחודי בתצורתן בגיל הזהב.

הקשר בין הגיל ואופיים של קשיים נפשיים קוגנטיביים

אפשר לומר באופן גורף כי הבעיות הנפשיות-קוגנטיביות האופייניות לכלל הגילאים מקבלות תצורה שונה במקצת בגילאים המאוחרים יותר בחיים. ישנן שלל סיבות לכך, בין אם נתמקד ברקע לקושי הנפשי, הנסיבות הפיזיולוגיות המורכבות, מחלות ובעיות המקושרות עם גילאים מאוחרים, או החולשה או הקשיים הנובעים משינויים קריטיים בסביבה, חברה וההתמודדות האישית עם השלכות הגיל המאוחר.

כך, לדוגמה, שינוי והעתקת מקום המגורים מהבית האהוב והמוכר אל דיור מוגן יכול להוות סיטואציה נפשית לא פשוטה, המלווה בחרדות רבות, פחדים, קשיים חברתיים, ולעיתים אף דיכאון ועצבות עמוקים. או במקרים אחרים, ייתכן ותופעה קוגנטיבית המקושרת עם אובדן זיכרון עלולה להוביל לבלבול, בהלה, חרדות, ואף מצבים קשים אחרים.

ההתמודדות האישית של הקשיש עם הסיטואציה המורכבת יכולה להיות לא פשוטה. בשל הבעיות השונות המלוות את האדם בגיל הזהב, ישנם קשיים שונים המקושרים עם תלות בגורמים חדשים, התאקלמות לסיטואציות שונות, ולעיתים קרובות גם התמודד עם אובדן ומלנכוליה. מצבים נפשיים אלו, ועוד רבים אחרים, עלולים להוביל לכדי הזדקקות לתמיכה נפשית, צורך טיפול וסיוע המאפיינים מחלקות פסיכוגריאטריות.

מתי כדאי לפנות לפסיכוגריאטריה?

המונח פסיכו-גריאטריה מתייחס לשילוב של התמודדות נפשית (פסיכה) עם גילאים מאוחרים בחיים (גריאטריה). במחלקות לפסיכוגריאטריה, עובדים מומחים לטיפול וסיוע לקשישים הסובלים מסיטואציות נפשיות-קוגנטיביות מורכבות, לרבות אך מבלי להגביל למצבים של –

  • דיכאון ומצבי רוח משתנים
  • מתח וחרדה
  • תשישות נפשית ועייפות כרונית
  • בלבול, דמנציה ושטיון
  • פרנויה או תוקפנות
  • חוסר שקט ואי-נחת נפשיים
  • נתק מהמציאות ושיפוט לקוי
  • וכן בעיות נפשיות שונות אשר מפריעות לתפקודו היומיומי של הקשיש

בגילאים המאוחרים, לצד המכאוב הנפשי עצמו ישנו גם קושי משמעותי בשינוי הרגלים, רכישת מיומנויות להתמודדות עם סיטואציות נפשיות חדשות ומורכבות אלו, ולעיתים קרובות גם מוטיבציה ורצון ירודים. על ידי עזרה מקצועית נפשית מאת בעלי מקצוע אשר מתמחים בגיל השלישי, מתאפשר למחלקות פסיכוגריאטריה לספק מענה אמתי ומידי לצרכי הקשיש, ולספק לו תמיכה וליווי נפשיים בכדי להיטיב עם מצבו.

המרכז לבריאות הנפש – שער מנשה

שער מנשה הינו בית חולים פסיכיאטרי באזור פרדס חנה-כרכור, אשר מתפעל מחלקת פסיכוגריאטריה המתמחה בבעיות הייחודיות לגיל הזהב. בית החולים מתפרש על פני שטח נרחב של 720 דונם, ומציע את שירותיו המקצועיים לכל אדם הנזקק להם.

במחלקת הפסיכוגריאטריה של בית החולים שער מנשה, ניתן מענה ישיר מקצועי למטופלים הזקוקים לא רק לאוזן קשבת, אלא גם לטיפול מיטיב בשל מצבם והצורך להתמודד עם הקשיים המורכבים של גיל זה.

עם צוות מקצועי המתמחה בקשיים הנפשיים לצד המרכיבים הפיזיולוגים הקשורים להם, ניתן לספק מענה מקיף תוך יחס אישי חם וכנה. המחלקה לפסיכוגריאטריה בבית החולים מספקת מענה טיפולי מתוך היכרות מעמיקה עם אופיין הייחודי של הבעיות המעיבות על המטופלים, ומתוך הבנה מעמיקה אל העולם הנפשי והגורמים השונים למכאובים אלו.

בית החולים שער מנשה מציע שירותים פסיכיאטריים ופסיכולוגיים, טיפולים ביופסיכוסוציאליים, ואף מתפעל הוסטל לניצולי שואה. בנוסף לשירותים הנפשיים, בית החולים מציע שירותי מרפאה עם שירותי אשפוז, חדר מיון, וכן אגף לביטחון. כל זאת על מנת להבטיח כי המטופל יזכה לשירות וטיפול מקצועיים, מתוך דאגה אמתית ומצבו ואיכות חייו.