מחלקה אקוטית

במרכז לרפואת הנפש ישנן מחלקות שונות, המיועדות לטפל במטופלים בעלי צרכים מגוונים ומשתנים. תפקידה של המחלקה האקוטית היא לעזור לחולים במצב קשה להתגבר על הקשיים הנוכחיים, ולסגל יכולת התמודדות בריאה יותר באשר למצבם הספציפי.

המטופלים במחלקות האקוטיות סובלים מקשיים ממשיים אשר אינם מאפשרים להם אורח חיים תקין בקהילה, ופעמים רבות עם חשש ממשי לחייהם או לפגיעה בסובבים אותם.

בזכות הטיפול על ידי צוות מומחים בבריאות הנפש, יכול המטופל במחלקה האקוטית להתייצב ולהגיע לכדי איזון נכון יותר, להקל בתסמיניו, ולאפשר לו לשוב אל הקהילה והחברה כך שיוכל להתמודד בצורה בריאה יותר עם אתגרי החיים והשילוב בקהילה.

המטופלים במחלקה האקוטית

המחלקה האקוטית של מרכזי רפואה פסיכיאטריים בבתי חולים לנפגעי נפש מיועדת למטופלים אשר סובלים מהפרעות או נפשיות או אישיותיות חריפות, ואלו הזקוקים לטיפול פסיכיאטרי הדוק. לרוב, אך מבלי להגביל, מטופלי המחלקה סובלים מהפרעות דיכאון חריפות, חרדה ופניקה, סכיזופרניה, הפרעות אובססיה קומפולסיבית, התמכרויות שונות, הפרעות אכילה, ומחלות נפש קשות שונות.

במצבים של הפרעות פסיכוטיות חמורות, האשפוז יהיה במחלקה אקוטית סגורה, ובמצבי קיצון גם בכפייה וללא הסכמתו של המטופל (זאת כמובן באופן מוסדר על פי החוק). כמובן שאשפוז בכפייה הינו פתרון למצבים קיצוניים במיוחד, בהם המטופל מהווה סכנה משמעותית לחייו או לסובבים אותו. עם זאת, תמיד עדיף לקבל את הסכמתו של המטופל לטיפול, שכן הדרך חזרה לאיזון מתחילה ברצון המטופל להחלים.

הצוות המקצועי במחלקה האקוטית

מאחר והמחלקות האקוטיות במרכזים לרפואת הנפש מיועדות לטיפול במטופלים הסובלים מהפרעות חריפות וקשות יחסית, הצוות הטיפולי יהיה מורכב מבעלי מקצוע מיומנים. בין אנשי הצוות יהיו פסיכיאטרים, אחיות פסיכיאטריות, עובדים סוציאליים, מנהלי מקרה ומטפלות בעיסוק. לעיתים יימנו בין אנשי הצוות גם מטפלים באומנות, או מטפלים רגשיים אחרים.

הגישה הטיפולית במחלקות אקוטיות הינה להציע מבחר שיטות טיפול מגוונות – קבוצתיות ואישיות, על מנת לאפשר למטופל קשת רחבה של עזרה נפשית ורגשית. לצד הטיפולים עצמם, מרבית המטופלים יקבלו טיפול תרופתי מותאם אישית למצבם, על מנת להקל על התהליך ולאפשר קרקע יציבה לעבודה הטיפולית-נפשית.

כאשר המטופל מסיים את תקופת הטיפול במחלקה האקוטית, הוא עובר לטיפולה של מחלקת חוץ המתמחה בהפרעות פסיכיאטריות. שם המטופל מקבל סיוע במעבר בין המחלקה הסגורה לחזרה להשתלבות בריאה בחברה, לרבות התערבויות שונות, תמיכה נפשית בשוטף, תיאומים שונים בנוגע לחזרה לעבודה, בקשות בנוגע לתמיכה כלכלית, ושילוב בקהילה.

במקביל למהלך הטיפולים במחלקה, העובדים הסוציאליים מסייעים למשפחה ומבצעים תיאומים שונים כדי להכין את התוכניות המתאימות למטופל לכשישוב לתפקוד מחוץ למסגרת האשפוזית.

המחלקה האקוטית של המרכז לבריאות הנפש שער מנשה

המחלקה האקוטית א1 של המרכז לבריאות הנפש שער מנשה, מציעה שירות לאוכלוסייה מגוונת של מטופלים – גברים ונשים. טווח הגילאים של המטופלים במחלקה הינו מגיל 18 ועד 65, כאשר בהתאמה למרכז הרפואי עומדת המחלקה בסטנדרטים גבוהים, תוך דגש על איכות הטיפול וחיי המטופל.  מטרת המחלקה האקוטית היא להשיב את המטופל לאיזון נפשי, להוביל להתמודדות אמתית עם מחלת הנפש ממנה הוא סובל, ולבסוף להפנות לשיקום בקהילה.

כחלק מהטיפול במחלקה האקוטית, המטופל מלווה על ידי צוות מקצועי ומיומן של רופאים, פסיכיאטרים, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק וצוותים סיעודיים. הטיפול עצמו כולל שילוב של התערבויות וטיפולים נפשיים שונים, לצד מתן טיפול תרופתי המותאם לכל מטופל על פי צרכיו.

כל מטופל ומטופל במחלקה זוכה לשירות פסיכולוגי מקיף, לרבות אבחון פרטני, השתתפות בטיפול קבוצתי, טיפולים אישיים, טיפולים נוספים באומנות ועוד. כחלק מהשיקום, עוברים המטופלים ריפוי בעיסוק בדגש על תרבות ויצירה, רכישת מיומנויות הרגלי עבודה, משחקים קוגנטיביים, וטיפוח פעילויות פנאי ועניין אישי.